hr HR en EN
Predavanje i izložba u sklopu Festivala Fiumare

Sveučilišna knjižnica Rijeka svojim se programom uključila u 9. Kvarnerski festival mora i pomorske tradicije FIUMARE 2021, koji će trajati od  22. – 29. 9.

Predavanje pod nazivom Franjo Ksaver Orlando – osnivač prve javne nautičke škole u Rijeci održat će u ponedjeljak, 27. rujna u 12.00 sati u dvorani izložbe Glagoljica izv. prof. dr. sc. Marko Medved, a u sklopu predavanja moći se se pogledati i popratna  izložba Corso nautico i njegovi udžbenici.

Prva javna državna nautička škola u Rijeci, dvogodišnji Corso nautico, otvorena je nakon što je ukinuta prva javna pomorska škola na istočnom dijelu Jadrana, Državna škola za matematiku i nautiku u Trstu, koja je započela s radom 10. lipnja 1754. odredbom carice Marije Terezije. Djelovala je pri tršćanskom isusovačkom kolegiju, a osnovao je i vodio Riječanin, isusovac Franjo Ksaver (Saverio) Orlando. Nakon ukinuća tršćanske škole, otac Orlando vraća se u Rijeku, gdje 1773. u ovdašnjoj gimnaziji osniva prvu javnu nautičku školu i predaje  matematiku, nautiku i dvostruko knjigovodstvo. Iz Trsta je donio „svu školsku knjižnicu i pomagala”.

Dvogodišnji Corso nautico u Rijeci se održavao do 1784. godine kada otac Orlando umire, a studij se, zajedno s instrumentima i većim dijelom knjiga, vraća natrag u Trst. Škola je u Rijeci ponovno otvorena 1809. godine.

-              izložba „Corso nautico i njegovi udžbenici“

Knjige oca Orlanda koje se nalaze u baštinskom fondu Sveučilišne knjižnice potječu od onih knjiga koje je otac Orlando kupovao za nautički tečaj u Rijeci i svjedoče o počecima školovanja pomoraca u gradu Rijeci, a identificirane su na temelju prijepisa popisa knjiga iz 1783., koji je pohranjen u Hrvatskom državnom arhivu.

U baštinskom fondu Sveučilišne knjižnice čuva se i jedan stari rukopis koji sadrži predavanja oca Orlanda, naslova „Corso Matematico-Nautico” iz 1783. godine, koji je zabilježio jedan od njegovih riječkih učenika (čitljiv i uredan, na 322 stranice, veličine 23 x 31 cm, ali bez imena pisca) i vjerojatno je da je to zapravo tekst oca Orlanda.

Knjige oca Orlanda u baštinskom fondu Sveučilišne knjižnice jedne su od onih koje predstavljaju autentični, opipljivi dokaz kulturnog stvaranja Rijeke u sedamnaestom i osamnaestom stoljeću.

Cjelokupni program Festivala FIUMARE potražite na poveznici: https://www.facebook.com/Fiumare

Napominjemo da se u prostoru knjižnice potrebno pridržavati propisanih epidemioloških mjera.

SVEUČILIŠNA KNJIŽNICA RIJEKA
DOLAC 1, 51000 RIJEKA
OIB 84122581314

INFORMACIJE I POSUDBA
tel. 051/336-129
Mail: posudba.svkri@svkri.hr

1. Radno vrijeme
  2. Javna nabava
  3. Natječaji

Radnim danom

Subotom

Nedjeljom

Čitaonice

/

Posudba

/

Posjet izložbi Glagoljica tijekom cijele godine putem online prijave ili po dogovoru na tel. 336-129. Građa iz zatvorenog spremišta naručuje se najkasnije 15 minuta prije završetka rada posudbe. U vrijeme kada Knjižnica ne radi, koristite usluge putem naših web stranica.

Sveučilište u Rijeci, Sveučilišna knjižnica Rijeka je, sukladno članku 6. stavku 1. točki 3. Zakona o javnoj nabavi („Narodne novine  broj 120/16), obveznik je primjene istoga.
Sve objave javnih nabava za nabave čija je procijenjena vrijednost jednaka ili veća od 200.000,00 kn za robe i usluge, odnosno, 500.000,00 kn za radove objavljuju se u Elektroničkom oglasniku javne nabave Republike Hrvatske. Nabava vrijednosti do 200.000,00 kn (roba, usluge) odnosno do 500.000,00 kn (radovi), tzv. jednostavna nabava, provodi se temeljem Pravilnika o jednostavnoj nabavi Sveučilišne knjižnice Rijeka.

Više...

Natječaj za popunu radnog mjesta dipl. knjižničar/dipl. knjižničarka

- natječaj

- obavijest o ishodu natječajnog postupka