Zbirka inkunabula iz Sveučilišne knjižnice Rijeka registrirana kao kulturno dobro

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu na temelju važećih propisa donijela je rješenje kojim se utvrđuje da zbirka inkunabula iz Sveučilišne knjižnice Rijeka ima svojstvo kulturnog dobra.

Zbirku prvotisaka čini ukupno 21 inkunabula u 16 svazaka i dio je tzv. starog fonda knjižnice. Djela su pisana latinskim jezikom, a zastupljena su područja književnosti, povijesti, religije, astronomije, matematike, filozofije, religije, logike, (papinskog) prava i medicine.

Kako bi se fizički primjerci sačuvali od daljnjeg propadanja, uz istovremeno omogućavanje pristupa sadržaju ovih knjiga, kroz 2020. godinu digitalizirani su svi naslovi koji su sada u otvorenom pristupu dostupni svoj zainteresiranoj javnosti.

Više o inkunabulama, inkunabulistici te inkunabulama iz fonda Knjižnice pogledajte ovdje.