Predavanje povodom Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva 22. veljače

Povodom Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva u srijedu, 22. veljače, u 18.00 sati u Sveučilišnoj knjižnici (dvorana izložbe Glagoljica) održat će se predavanje pod nazivom Pravna važnost Bašćanske ploče prof. dr. sc. Željka Bartulovića s Pravnog fakulteta u Rijeci.

PRAVNI ZNAČAJ BAŠĆANSKE PLOČE
sažetak

Bašćanska ploča srednjovjekovni je hrvatski glagoljični spomenik, o kojemu je napisano mnogo znanstvenih radova, osobito s područja povijesti i književnosti, dok su istraživanja njene važnosti za povijest prava i države manje zastupljena. Slično se može tvrditi i za pitanja proučavanja glagoljice. Glagoljica se morala izboriti za svoju primjenu upravo u drugoj polovini XI. stoljeća, kada se koristi u pravnim aktima, pa tako i u Bašćanskoj ploči, koja sadrži više ustanova hrvatske državne i pravne povijesti (kralj hrvatskij, župan, posal, kazna, knez, Krajina, darovanje, vlasništvo zemljišta). Svoje međunarodno priznanje glagoljica dobiva aktima pape Inocenta IV. 1248. i 1252. godine. Na prostoru Hrvatskog primorja dokaz povezanosti naše kulture s europskim pravnim tradicijama predstavlja i Vinodolski zakon iz 1288. pisan glagoljicom, kao i Krčki (Vrbnički) statut iz 1388.