Svjetski dan knjige

Svake godine, 23. travnja, obilježavamo Svjetski dan knjige i autorskih prava – dan koji je posvećen moći pisane riječi, u kojem se ističe važnost čitanja, ali i poštovanje prema autorima, koji svojim djelima oblikuju naša znanja i svjetonazore.

Ovaj datum nije izabran slučajno – 23. travnja 1616. umrla su tri književnika – William Shakespeare, Miguel de Cervantes i Inca Garcilaso de la Vega. Njihov je doprinos svjetskoj književnosti ostavio neizbrisiv trag, stoga je sasvim razumljivo zašto upravo na taj datum slavimo knjige.

Pokušaji sputavanja moći knjige

Knjiga nije samo napisana riječ na papiru – ona potiče na znanje, kritičko mišljenje, otvaranje uma i promjene u nama. Koliku moć ima riječ, govori nam sama povijest kada su se u više navrata spaljivale, zabranjivale ili pak cenzurirale određene knjige. Možda najpoznatiji primjer jest nacističko spaljivanje knjiga, čiji su autori bili Židovi, pacifisti, vjerske osobe, liberali i komunisti. Takvi postupci nemaju samo denotativno značenje već se i simbolično potiskivala i „gorjela“ sama sloboda.

Knjige o knjigama

Donosimo par najpoznatijih djela koje progovaraju ni manje ni više nego o – knjigama!

  1. “Sjena vjetra”, Carlos Ruiz Zafón

Radnja opisuje tajanstvenu knjižaru, takozvani labirint ispunjenim mnoštvom starih, zaboravljenih i prašnjavih svezaka, u kojemu glavni protagonist Danijel izabire jednu knjigu uz obavezu da je čitanjem, ali i brigom, spasi od zaborava. Danijel je odabrao roman “Sjena vjetra”, nepoznatog autora Juliana Caraxa. Pritom čitanje te knjige probudi znatiželju da prouči i ostala njegova djela i istraži autorovu biografiju, a to istraživanje otkriva niz tajni, opasnosti, izdaja, ubojstava i osvete.

2.“Ime ruže”, Umberto Eco

Jedan je od najpoznatijih eruditskih djela koja je istovremeno krimić, knjiga o srednjovjekovnoj filozofiji, povijesti, teologiji i logici. Radnja se odvija u benediktinskom samostanu, gdje glavni protagonisti Vilim od Baskervillea i njegov učenik Adson ulaze u uloge detektiva i otkrivaju razna ubojstva, tajne simbole i šifrirane rukopise uz pomoć semiotičkog čitanja znakova, koji ih vode to tajanstvene knjižnice-labirinta.

3. “Fahrenheit 451”, Ray Bradbury

Jedan od najpoznatijih distopijskih romana u kojemu su knjige zabranjene, a njihovo posjedovanje kažnjivo. U središtu je priče Guy Montag, koji je zadužen za kažnjavanje i spaljivanje knjiga. Međutim, u jednom je trenutku pročitao nekoliko rečenica iz jedne od knjiga, koje je trebao spaliti te donosi odluku kako će prekršiti zakon i krenuti sakrivati i spašavati knjige.

4. “Kradljivica knjiga”, Markus Zusak

Radnja je smještena u Njemačkoj, 1939. godine, kojom vladaju nacisti. Djevojčicu Liesel i njezina mlađeg brata majka je prisiljena poslati udomiteljima. Na putu mlađi brat umire, a Liesel na njegovu grobu pronalazi knjigu, uz koju će naučiti čitati i koja će joj promijeniti život. Na koncu Liesel postaje kradljivica knjiga spašavajući ih od spaljivanja i skrivajući ih. Ova priča pokazuje kako riječi imaju snažnu moć poticanja, uništavanja, liječenja, ali i davanju nade u teškim vremenima.

5. “Društvo za književnost i pitu od krumpira s Guernseyja”. Mary Ann Shaffer, Annie Barrows

Radnja se odvija nakon Drugog svjetskog rata, u kojoj mlada spisateljica Juliet Ashton razmišlja o temi za svoj sljedeći roman. Nadahnuće pronalazi na otoku Guernseyju. Jednoga joj dana gospodin Dawsey Adams kupuje knjigu, koju je nekoć ona posjedovala te se njih dvoje počnu dopisivati. Kada joj Dawsey otkrije da je član čitateljskoga kluba, osnovanog u danima njemačke okupacije, Juliet odluči otkriti nešto više o tom klubu i njegovim članovima. Nakon razmjene pisama s članovima, Juliet odluči posjetiti Guernsey. Djelo je napisano u epistolarnoj formi, progovara o moći i pisane riječi koje pružaju nadahnuće i povezuju ljude.

Kako obilježiti današnji dan?

  • Posjetite knjižnicu i posudite knjigu koju već dugo želite pročitati.
  • Kupite knjigu!
  • Odvojite vrijeme za čitanje samo za sebe – makar 20 minuta u danu.
  • Pregledajte stare naslove koje već imate u svojem domu – nekada pronađemo dragulj baš ondje gdje ga najmanje očekujemo.
  • Pratite knjižnične preporuke i događanja – tko zna, možda otkrijete svojeg novog omiljenog autora!

Obilježavanje Svjetskog dana knjige nije samo podsjetnik na važnost čitanja već i poziv da cijenimo slobodu izražavanja, razmjenu ideja i snagu pisane riječi. One nas uče, oblikuju, povezuju i pružaju utočište u svakodnevici. Do sljedećeg čitanja!

Autorica: Anamarija Ljutić