Najljepše knjižnice svijeta

Knjižnice su mnogo više od zbirki knjiga – one su hramovi znanja, tiha utočišta i arhitektonska remek-djela koja odišu poviješću i kulturom. Od veličanstvenih dvorana ispunjenih starim rukopisima do modernih građevina koje spajaju tehnologiju i tradiciju, knjižnice diljem svijeta pričaju priče ne samo kroz svoje knjige već i kroz svoj izgled i atmosferu. U nastavku vas vodimo kroz neke od najljepših knjižnica svijeta, mjesta gdje se znanje susreće s umjetnošću i gdje je svaki kutak ispunjen nadahnućem.

1. Knjižnica samostana Admont (Stift Admont – Bibliothek und Museum), Austrija

Knjižnica u samostanu Admont u Austriji jedno je od najljepših i najvažnijih baroknih remek-djela na svijetu. Smještena u samostanu Admont, u pokrajini Štajerskoj, ova knjižnica poznata je po svojoj monumentalnoj ljepoti, arhitekturi i bogatom kulturnom naslijeđu. Knjižnica sadrži oko 70.000 svezaka, a cijela zbirka samostana broji oko 200.000 svezaka. Među najvrjednijim predmetima u zbirci nalaze se rukopisi iz 8. stoljeća i više od 500 inkunabula (tiskanih knjiga iz 15. stoljeća). Posebnu atrakciju predstavljaju “tajna vrata” knjižnice, koja su vješto skrivena iza lažnih korica knjiga. Ova vrata, koja posjetitelji često ne prepoznaju odmah, dodatno pridonose čarobnom dojmu prostora. Pod knjižnice također ima simboličku vrijednost. Sastoji se od više od 7.000 dijamantnih kamenčića od bijelog, crvenog i sivog mramora, koji su složeni u složene geometrijske uzorke. Ovi uzorci, koji se mogu interpretirati na različite načine, dodaju dodatnu dimenziju ovom veličanstvenom prostoru.

2. Knjižnica Samostana Mafra (Biblioteca do Convento de Mafra), Portugal

Knjižnica je dio ogromnog kompleksa samostana s crkvom i kraljevske palače u Mafri. Kralj Ivan V. dao ga je izgraditi nakon što se zavjetovao da će podignuti samostan ako mu žena rodi nasljednika. Velebna biblioteka u sklopu palače danas čuva više od 30 tisuća rijetkih izdanja, a poznata je i kao dom kolonije šišmiša. Životinjice su tamo i zaposlene, hraneći se kukcima koji bi inače uništavali vrijedne knjige. Zime provode iza ploča s knjigama, a ljeti borave u vrtu. Knjižnica sadrži zbirku od oko 36.000 knjiga, većinom u latinskom jeziku, ali i u drugim jezicima. Mnoge knjige u knjižnici su rukopisne i vrlo su rijetke, čineći ovo mjesto izuzetno vrijednim za istraživanje i očuvanje kulturne baštine. Arhitektura knjižnice nevjerojatno je impresivna, a prostor je podijeljen u dva velika hodnika s policama od tamnog drva koje dosežu visinu do stropa. Na stropovima se nalaze predivne freske s alegorijskim scenama, koje simboliziraju znanje, mudrost i učenje. Drvene police ukrašene su detaljima u baroknom stilu, a interijer odiše veličinom i elegancijom.

3. Vatikanska knjižnica (Biblioteca Apostolica Vaticana), Vatikan

Vatikanska knjižnica u Rimu, osnovana 1475. godine od strane pape Sixta IV., jedno je od najvažnijih kulturnih i znanstvenih središta na svijetu. Smještena unutar Vatikanskog grada, knjižnica čuva zbirku od više od milijun knjiga, rukopisa, inkunabula, kartografskih i drugih dragocjenih dokumenata, koji pokrivaju širok spektar tema, od teologije i filozofije do znanosti i povijesti. Među najvrjednijim predmetima su antički rukopisi, uključujući grčke i latinske tekstove, te rijetke knjige iz srednjeg vijeka i renesanse. Osim što je od ključne važnosti za vjerske i kulturne studije, Vatikanska knjižnica ima i značajnu ulogu u modernim istraživanjima, zahvaljujući velikim naporima u digitalizaciji svoje zbirke. Među najpoznatijim dokumentima čuvanim u knjižnici su ‘Codex Vaticanus’, najstariji poznati skoro cjeloviti rukopis Biblije, zatim Gutenbergova Biblija te Biblija ukrašena minijaturama, u čiju je izradu utrošeno kilogram i pol zlata, kao i dokumenti sa suđenja Galileu Galileju. Svojom arhitekturom knjižnica pruža i pravi umjetnički doživljaj, prepun fresaka i monumentalnih detalja.

4. Knjižnica samostana Wiblingen (Kloster Wiblingen), Ulm, Njemačka

Knjižnica samostana Wiblingen u Ulmu jedno je od najljepših baroknih arhitektonskih i kulturnih blaga u Njemačkoj. Smještena je u samostanu Wiblingen, a sagrađena je između 1745. i 1750. godine. Izvanredno ukrašena, knjižnica je pravi dragulj barokne umjetnosti, s impresivnim stropovima ukrašenim freskama, predivnim drvenim policama i ornamentima. Arhitektura, skulptura i slikarstvo stapaju se sa zidovima od knjiga u elegantne vibracije, a prostor zrači svijetlim bojama. Danas, osim što služi kao kulturni spomenik, knjižnica je i važan centar za istraživanje, a njena bogata zbirka rukopisa, knjiga i drugih spisa svjedoči o povijesti i intelektualnoj baštini samostana.

5. Francuska Nacionalna knjižnica (Bibliothèque Nationale de France), Pariz, Francuska

Bibliothèque Nationale de France je najveća je nacionalna knjižnica u Francuskoj, smještena u Parizu. Osnovana je 1461. godine a projektirao ju je arhitekt Dominique Perrault. Zgrada je jedinstvena zbog svog futurističkog izgleda i koncepta: oblikovana je kao četiri ogromne knjige koje se otvaraju prema nebu, što stvara dojam da su u stalnoj interakciji s vanjskim svijetom i s publikom. Knjižnica čuva ogromnu zbirku knjiga, rukopisa, karti, časopisa i drugih dokumenata, koji predstavljaju kulturno naslijeđe Francuske. Francuska revolucija ostavila je velik utjecaj na knjižnicu, kolekcija kraljevske knjižnice postaje Nacionalnom knjižnicom te prima privatne kolekcije Louisa XVI., Marie Antoinette i Madam Elisabeth. Bibliothèque Nationale de France je ključna institucija za istraživanje, očuvanje kulturne baštine i obrazovanje, s brojnim digitalnim resursima koji omogućuju pristup vrijednim materijalima širom svijeta.

Autorica: Ana Jurić