
Za znanstvenike
Prilikom učlanjenja potrebno je popuniti online upisnicu, te priložiti isprave koje potvrđuju mjesto prebivališta (osobna iskaznica ili putovnica) i status na temelju kojeg se ostvaruje pravo na određenu visinu članarine, utvrđene cjenikom usluga.
Zaposlenici Sveučilišta u Rijeci prilažu važeću zaposleničku karticu.
Na Sveučilištu u Rijeci osiguran je pristup bazama podataka s nacionalnom licencijom. Pojedine sastavnice Sveučilišta dodatno nabavljaju baze podataka specifične za određeno područje, o čemu su podaci dostupni na stranicama sastavnica.
Pristup većini baza podataka osiguran je iz ustanova Sveučilišta u Rijeci, dok neke baze podataka imaju omogućen i udaljeni pristup. Podaci o vrsti pristupa dostupni su u opisu pojedine baze podataka. Ukoliko imate problema s pristupom bazama podataka, obratite nam se na mail baze@svkri.hr.
Većinu baza moguće je pretražiti jednim upitom kroz discovery servis Sveučilišta u Rijeci.
POMOĆ PRI PRETRAŽIVANJU
- Pomoć pri pretraživanju knjižničnih kataloga, licenciranih mrežnih izvora, portala znanstvenih časopisa i ostalih relevantnih znanstvenih mrežnih izvora
- Usluga tematskog pretraživanja – opsežnije pretraživanje literature prema zadanoj temi za potrebe pisanja specijalističkih i doktorskih radova, kao i za potrebe projekata ili osobnih istraživanja
- Pomoć pri pretraživanju Zbirke stare i rijetke građe (katalog Bibliotece Civice)
Pomoć pri pretraživanju i korištenju informacijskih izvora pružaju knjižničari informatori osobno u prostoru posudbe i informacija, ili putem e-maila: informator@svkri.hr
Za pomoć pri pretraživanju Zbirke stare i rijetke građe potrebno je obratiti se na e-maila: bastina@svkri.hr
POMOĆ U KORIŠTENJU PROGRAMA I ALATA ZA UPRAVLJANJE BIBLIOGRAFSKIM PODACIMA, CITIRANJE I IZRADU BIBLIOGRAFIJE
- Upoznavanje s programom Mendeley za upravljanje bibliografskim podacima
- Stvaranje vlastite knjižnice i organiziranje dokumenata
- Dodavanja citata i izrada bibliografskih popisa
- Suradnja s kolegama na dijeljenju bibliografskih zapisa
POMOĆ PRI OBJAVI ZNANSTVENIH RADOVA I UPRAVLJANJU ISTRAŽIVAČKIM PODACIMA
23 smjernice: podrška za upravljanje istraživačkim podacima
Webinar: Istraživački podaci – što s njima?
Istraživački podaci – što s njima? : Priručnik o upravljanju istraživačkim podacima
Upute za pohranu skupa podataka u repozitorije
POMOĆ PRI IZRADI PROFILA I IDENTIFIKATORA ZNANSTVENIKA
Upute za izradu korisničkih profila Google Znalac, ORCID i Researcher ID (Sveučilište u Rijeci, Ured za znanost)
IZBOR I POSTAVLJANJE GRAĐE U E-KOLEGIJE
Sveučilišna knjižnica Rijeka svojim korisnicima nudi uslugu izdavanja potvrda o indeksiranosti (zastupljenosti znanstvenih radova u određenim časopisima) i citiranosti znanstvenih radova u bazama podataka kojima ima pristup, a prema Pravilniku Nacionalnog vijeća za znanost o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja.
Knjižnica izdaje sljedeće potvrde:
- Potvrdu o indeksiranosti i citiranosti radova objavljenih u časopisima koje su indeksirane u bazi podataka Web of Science Core Collection
- Potvrdu o indeksiranosti i citiranosti radova objavljenih u časopisima koje su indeksirane u bazi podataka Scopus
- Potvrdu o bibliometrijskim pokazateljima časopisa – faktoru odjeka (Impact Factor) i kvartilu (Q) pojedinog časopisa prema InCites Journal Citation Reports (JCR) u WoS-u te bibliometrijskom pokazatelju SJR i kvartilu (Q) u Scopusu
Podnositelj zahtjeva prethodno treba ažurirati popis radova u Hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji CROSBI te navesti varijante imena pod kojim je objavljivao radove (djevojačko prezime, kombinacija prezimena i sl.).
Za izradu potvrde potrebno je ispuniti zahtjev.
Potvrde se izdaju u roku od 5 radnih dana članovima Sveučilišne knjižnice Rijeka i ne naplaćuju se.
Za dodatne informacije možete kontaktirati Sveučilišnu knjižnicu Rijeka putem e-maila: informator@svkri.hr ili putem telefona na broj 091/ 245 00 07.
Centar za otvorenu znanost i upravljanje znanstvenim informacijama (COZ) djeluje unutar Sveučilišne knjižnice Rijeka radi potpore provođenja Politike otvorene znanosti Sveučilišta u Rijeci.
COZ pruža podršku dionicima znanstvene djelatnosti Sveučilišta u Rijeci za provođenje praksi otvorene znanosti te provodi radionice i edukacije s ciljem podizanja razine svijesti i znanja o značaju otvorenih znanstvenih informacija i istraživačkih podataka.
COZ također obavlja poslove evaluacije svih informacijskih zahtjeva, pruža uslugu prikupljanja, procjene i obrade svih vrsta informacija za potrebe Sveučilišta u Rijeci i njegove sastavnice te provodi praćenje (monitoring) nad provođenjem Politike otvorene znanosti.
Osoba za kontakt u Sveučilišnoj knjižnici Rijeka: Ivana Dorotić Malič, tel. 091/ 245 00 07, e-mail: coz@svkri.uniri.hr
POLITIKA OTVORENE ZNANOSTI SVEUČILIŠTA U RIJECI
DEKLARACIJA SVEUČILIŠTA U RIJECI „EUROPSKA OTVORENA ZNANOST“
- Program je namijenjen istraživačima zaposlenicima Sveučilišta u Rijeci. Za pohađanje ovog programa mogu se javiti i oni istraživači u javnom i privatnom sektoru koji djeluju izvan visokoškolskog sustava.
- Uvjeti upisa na program: Završen sveučilišni diplomski studij
- Opis programa: Program se sastoji od pet predmeta koji kronološki prate proces izrade, objavljivanja i vrednovanja znanstvenog rada. Svaki predmet izvodi se kao jednodnevna edukacija koja se sastoji od predavanja, radionice i vježbi. Polaznici mogu odabrati pohađanje jedne, više ili svih nastavnih cjelina.