SKUPNI KATALOG SVEUČILIŠTA U RIJECI

PRETRAŽIVANJE SKUPNOG KATALOGA SVEUČILIŠTA

Pretraživanje baza podataka

Predstavljanje knjige "Glagoljica - bitna odrednica hrvatskog identiteta"

Predstavljanje knjige biskupa Mile Bogovića »Glagoljica – bitna odrednica hrvatskog identiteta« održat će se u srijedu, 9. listopada 2019. u 18 sati u prostoru izložbe Glagoljica u Sveučilišnoj knjižnici u organizaciji Matice hrvatske – ogranak Rijeka i nakladničke kuće Alfa.  O knjizi će govoriti akademik Stjepan Damjanović, glavni urednik Alfe Božidar Petrač, priređivač prof. dr. sc. Ante Bežen i autor.

Biskup Mile Bogović u knjizi se bavi problemom nastanka glagoljice, i to tako da kao crkveni povjesničar istražuje okolnosti i uvjete u kojima je glagoljica nastala te podvrgava analizi izvore na kojima se temelje brojne teorije o njezinim početcima, napose tzv. ćirilometodsku teoriju. Vrlo meritorno razmatra još dvije važne teme: razvoj ukupnog glagoljaštva u crkvenom bogoslužju te promjene odnosa Crkve prema glagoljici i glagoljašima – od potiskivanja do priznanja i poticanja te konačnog nestanka glagoljice kao aktivnog pisma s povijesne scene. Knjiga je nastala povezivanjem i sistematiziranjem autorovih pojedinačnih radova, objavljivanih u dužem vremenskom razdoblju.

glagol