Članci o Rijeci u starim riječkim novinama: od zavičajne bibliografije do baze podataka digitalizirane građe

Osamdesetih godina dvadesetog stoljeća, glavni bibliotekar Naučne biblioteke i zaslužni zavičajni bibliograf profesor Zlatko Keglević, za potrebe projekta istraživanja i pisanja cjelovite povijesti Rijeke, izrađuje bibliografiju novinskih članaka o Rijeci u dijelu riječkih novina, u razdoblju od 1843.-1918. godine. Zamišljena kao prvi dio bibliografije, ostaje kao strojopis autograf u fondu Sveučilišne knjižnice.

Razmišljajući o objavljivanju bibliografije u tiskanom obliku, odlučili smo izraditi elektroničku bibliografiju koja bi uz analitički opis članka u integriranom programskom rješenju CROLIST sadržavala i digitalizirani članak.

Bibliografski su opisani i sadržajno obrađeni članci iz šesnaest naslova novina koje su izlazile u Rijeci u razdoblju od 1843. do 1918. godine. Nakon što je 2008. godine izrađena bibliografija u elektroničkom obliku, pristupilo se digitalizaciji cjelokupnih novinskih naslova iz kojih je Zlatko Keglević odabirao članke.

PREDGOVOR BIBLIOGRAFIJI IZ 1992. GODINE. / Zlatko Keglević

PREDGOVOR ELEKTRONIČKOJ BIBLIOGRAFIJI ČLANAKA / Srećko Jelušić

ČLANIC O RIJECI U RIJEČKIM NOVINAMA 1843.-1918.: ELEKTRONIČKA BIBLIOGRAFIJA

DIGITALNA ZBIRKA RIJEČKIH NOVINA 1843.-1918.